Haber

Kritik bir dönemde Türk devletlerinden deklarasyon niteliğinde toplantı! Sürpriz kararlar ortaya çıkabilir…

Savaşlar küresel ticaret hatlarını sekteye uğratırken, Türk devletleri tedarik zincirlerinin anahtarını elinde tutmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda Türk devletlerinin liderleri “Türk Devri” ilkesiyle bir araya geliyor.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Liderleri Zirvesi’nin 10’uncusu yarın Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde gerçekleşecek zirveye, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının yanı sıra KKTC’nin de aralarında bulunduğu gözlemci ülkelerin devlet veya hükümet liderleri ile Genel Sekreter katılacak. TDT’den.

ERDOĞAN BUGÜN GİDİYOR

Bugün Kazakistan’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımcılara hitap edeceği ve cumhurbaşkanlarıyla ikili görüşmelerde bulunacağı belirtildi.

Küresel ekonomi ve ticaretin ana gündem maddeleri arasında yer aldığı bir dönemde İsrail-Filistin savaşı da masada olacak. Gazze’de yaşanan insanlık trajedisini ele alacak olan cumhurbaşkanları, ateşkesin en kısa sürede sağlanması konusunu değerlendirecek. Zirvede başkanlar bir dizi önemli konu üzerinde karara varacak. Ekonomi, ticaret, ulaştırma ve gümrük alanlarındaki CSA projelerine ilişkin çeşitli anlaşmaların ve resmi belgelerin kararlaştırılacağı üst düzey bir platform oluşturacak.

Liderler ayrıca üye ve gözlemci ülkeler arasında çeşitli alanlardaki çok taraflı işbirliğini tartışacak, siyasi ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunacak. Örgütün Başkanlığının Özbekistan’dan Kazakistan’a geçeceği zirve programının sonunda liderler Astana Yasası ve Astana Tepesi Deklarasyonu’nu imzalayacak.

20’DEN FAZLA PROJE

Organizasyon çerçevesinde ekonomiden ulaşıma, turizmden eğitime, gençlik ve spordan sağlığa kadar 20’den fazla farklı alanda çok yönlü çalışma ve projeler yürütüyor. Cumhurbaşkanlığı Tepesi öncesinde TDT Dışişleri Bakanları Konseyi, zirvenin gündem maddeleri ve devlet liderlerinin imzalayacağı belgelere ilişkin son çalışmaları yürütmek üzere Astana’da toplanacak.

KAYNAK: Türkiye GAZETESİ

palandoken-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu