Haber

BM’nin Gazze kararı sonrası Arap Birliği’nden açıklama

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abu Ghait, yaptığı yazılı açıklamada, 120 ülkenin karara evet oyu vermesinin, dünya kamuoyunun Gazze’de yaşananlara karşı olduğunu gösterdiğini belirtti.

“ULUSLARARASI TOPLUMUN GERÇEK İSTEDİĞİ”

Benzer bir kararın BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) alınmasının veto yetkisiyle engellendiğine değinen Abu Gayt, uluslararası toplumun bu yetkiden bağımsız olarak BM Genel Kurulu’nda gerçek iradesini ortaya koyduğunu ifade etti.

Abu Ghait, İsrail’in Gazze’ye yönelik şiddetli saldırılarını durdurması ve insani yardım koridorlarını açması için söz konusu kararın diplomatik kampanyaya dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

BM’DE HANGİ KARAR ALINDI?

Ürdün’ün öne sürdüğü ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’ye yakın ülkenin ortak sunduğu karar tasarısı, dün 193 üyeli BM Genel Kurulu’nun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı.

Karar, 45 “kaçınmak”ve 14″ HAYIR”120 ret oyla kabul edildi.

Kararda, “Derhal, kalıcı ve kalıcı insani ateşkes ve düşmanlıkların durdurulması çağrısında bulunuldu”Talep edildi.

Kararda, Gazze’ye insani erişim ve malzeme sevkiyatının kolaylaştırılması için gerekli adımların atılması gerektiği belirtilerek, BM kuruluşları ve ortaklarına kesintisiz erişimin sağlanmasının önemi vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu