Ekonomi

ABD, UnitedHealth’i hack sonrası sağlayıcı ödemelerini hızlandırmaya çağırıyor

ABD hükümet yetkilileri, tıbbi talep ve ödemeleri aksatan yakın tarihli bir siber saldırıya yanıt olarak UnitedHealth Group’a (NYSE:UNH) sağlık hizmeti sağlayıcılarına ödemeleri hızlandırması çağrısında bulundu. Pazar günü açık bir mektupla yapılan talep, UnitedHealth’in Change Healthcare (NASDAQ:CHNG) teknoloji biriminin hacklenmesinin ardından geldi. Söz konusu olay, tıbbi taleplerin işlenmesi ve ödemelerinde önemli gecikmelere neden olarak sağlık hizmeti sağlayıcıları üzerinde mali baskı yarattı.

ABD Çalışma Bakanlığı ile ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı, UnitedHealth’in, özellikle Change Healthcare’e yönelik siber saldırı nedeniyle nakit akışı zorluklarıyla karşılaşabilecek sağlık hizmeti sağlayıcıları üzerindeki etkiyi azaltmak için hızlı bir şekilde harekete geçmesinin önemini vurguladı. Mektupta sadece UnitedHealth’e değil, aynı zamanda sigorta şirketleri ve takas merkezleri de dahil olmak üzere diğer sektör oyuncularına da saldırının hem hastalar hem de sağlayıcılar üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmeye yardımcı olmaları çağrısında bulunuldu.

Kendilerini “Blackcat” fidye yazılım grubu olarak tanımlayan bir grup tarafından gerçekleştirilen siber saldırı ilk olarak 21 Şubat’ta ifşa edildi. O zamandan bu yana, elektronik eczane dolumları ve sigorta işlemleri de dahil olmak üzere ABD sağlık sisteminin çeşitli yönlerini kesintiye uğratan bir dalgalanma etkisi yarattı. ABD hükümeti durumu hafifletmek amacıyla geçtiğimiz Salı günü, siber saldırıdan etkilenen bazı hastanelere Medicare ve Medicaid ödemelerini hızlandıracağını duyurdu.

UnitedHealth konuyla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi. Ancak şirket daha önce, tıbbi talepler ve ödemeler için etkilenen hizmetleri Mart ayı ortasına kadar geri yüklemeyi beklediğini belirtmişti. Yaşanan aksaklık, kritik sağlık hizmetleri altyapısının siber tehditlere karşı savunmasızlığını ve hassas verilerin korunması ve temel hizmetlerin sürekliliğinin sağlanması için sağlam güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu